top of page

שאלות נפוצות: בעיות כתף

 

מהי פריקת כתף?

פריקה קדמית חריפה של הכתף היא אחד המצבים הרפואיים העתיקים ביותר המדווחים בספרות. הדיווח הראשון מופיע בפפירוס מלפני כ 3000 שנה!! 
פעולת ההחזרה הקלאסית על שם אבי הרפואה היפוקראטס (Hippocrates) מיוון העתיקה, נמצאת בשימוש עד עצם היום הזה. 
גמישות המפרק הגלנו-הומראלי (GHJ), וטווחי התנועה של כ- 360 מעלות שחגורת הכתף מאפשרת, באה על חשבון מידת היציבות של המפרק. 
מנגנון הפגיעה קשור בדרך כלל להרמת היד הצידה ולמעלה, תוך כדי סיבוב חיצוני של הזרוע כמו בהכנת היד להנחתת מכה או לזריקת כדור. טכניקות של נעילות ובריחים המכוונים לפרק הכתף, אף הן עלולות לגרום לפריקה של הכתף. בזמן הפריקה, ראש עצם הזרוע מוסט קדמית ולמטה ויוצא דרך קופסית הפרק, לעתים תוך כדי קריעת הלברום (Labrum) הסחוסי שבשולי מכתש הגלנואיד (Glenoid). 
בזמן הפריקה יש כאב עז תוך ניסיון להמעיט בתנועות על ידי התכווצות בלתי רצונית חזקה של השרירים המסובבים את הכתף, המסייעת בקיבוע המפרק. לצורך החזרת פריקת כתף, ההתכווצות עלולה להפריע ולהאריך את הסבל. 
לאחר פריקת כתף קיים סיכון לפריקה חוזרת והנפגע זקוק לא רק בתכנית שיקומית פיזיותראפית טובה אלא גם לבירור הדמייתי מושכל כולל צילומי רנטגן, אולטרא סאונד ו- MRI, לצורך איתור פגמים בקופסית, ובלברום אותם יהיה צורך בתיקון ניתוחי בכדי שלא יפרוק שוב. פרק הזמן שספורטאי נאלץ להיפרד מפעילות עלול להיות 3-4 שבועות ועד 3-6 חודשים! 
אי יציבות של הכתף עלולה להתפתח גם ללא פגיעה חריפה והיא מהווה אתגר טיפולי הן לפיזיותראפיסט/ית והן לרופא המטפל.

מהו שבר בעצם הבריח (קלביקולה)?

שברים בעצם הבריח מהווים כ 10% מכלל השברים בעצמות הגוף! מנגנון הפציעה הוא בד"כ חבלה ישירה או נפילה. ברוב הגדול של המקרים הטיפול הוא שמרני ולא ניתוחי. למרות העיוות האסתטי העלול להיווצר כתוצאה מהשבר, לרוב חוזרים הנפגעים לתפקוד מלא לאחר הריפוי.

מהי פריקה במפרק אקרומיון - עצם הבריח (ACJ)?

פציעה יחסית שכיחה הנגרמת מחבלה ישירה בעת נפילה על הכתף ויכולה להיות בחומרה שונה: החל ממתיחת קופסית הפרק (דרגה 1), דרך פריקה של קצה עצם הבריח מעצם השכמה (דרגה 2 ומעלה) ועד קריעת הרצועות המחזיקות את עצם הבריח במקומה (דרגה 3 עד 6). דרגות קלות (1-2) מטופלות בד"כ על ידי קיבוע במתלה למספר ימים ולאחר מכן בהפעלה פיזיותראפית למספרו שבועות. דרגות חמורות יותר דורשות טיפול ניתוחי לשחזור האנטומיה התקינה.

מהי פריקה של מפרק עצם הבריח עם עצם החזה Sterno-Clavicular או SCJ ?

פריקה של מפרק עצם הבריח עם עצם החזה ( Sterno-Clavicular או SCJ) הינה פציעה פחות שכיחה מפריקת עצם הבריח אל הכתף (מפרק ה- ACJ), אך בעלת משמעות חשובה מאוד לגבי הטיפול. מנגנון הפציעה שוב יכול להיות חבלה ישירה על עצם הבריח אך יתכן גם מנפילה על יד ישרה. ברוב המקרים מדובר בתזוזה קדמית של עצם הבריח מעל לעצם החזה, אך במקרים בהם התזוזה היא אחורית, מבנים חיוניים כגון קנה הנשימה וכלי דם גדולים עלולים להיפגע ולכן חשוב להכיר את הפציעה על מנת לתת את הטיפול המתאים ובהקדם.

מהי דלקת של גידי השרוול המסובב (Rotator Cuff)?

גידי השרוול המסובב, עוטפים את ראש עצם הזרוע ומקנים לו יציבות דינאמית לאורך טווחי התנועות ומהווים ה "Fine tuning " של התנועות. בשל האנטומיה הצפופה והביומכאניקה של פעולת השרירים הנ"ל, לעתים קרובות נוצר גירוי לגיד אשר מתבטא בדלקת, כאבים והגבלה בתנועות אקטיביות של הכתף. לעתים, עם הימשכות התהליך הדלקתי או בשל פציעה חריפה תוך כדי שהגיד מוחלש, עלול להיווצר קרע (חלקי או מלא) הדורש התייחסות, אבחון ולעתים אף טיפול ניתוחי ארתרוסקופי. 
דלקת בגיד הארוך של השריר הדו ראשי Long Head of Biceps , מופיעה כמשנית לתופעה של צביטה תת אקרומיאלית או Subacromial Impingement , בה הגידים של השרוול המסובב "נצבטים" על ידי "גג" עצם השכמה (האקרומיון), ויוצרים גירוי, דלקת ואף קרע של הגידים. מצב זה נוצר לרוב לאחר ביצוע תנועות חוזרות ומאומצות של הושטת יד לפנים תוך סיבוב פנימי של הזרוע או בהרמת משקלים בדחיקה מהחזה.

מהי פגיעה בלברום העליון של כתף SLAP ?

מפרק הכתף בנוי ממספר מפרקים ובהם מפרק עצם הזרוע והשכמה. מפרק זה בנוי בצורת "עלי ומכתש", כאשר המכתש הינו שטוח ומורכב מחלק גרמי (עצם) וחלק סחוסי (טבעת הלברום). בטבעת הסחוסית של הלברום אשר, בחלקה העליון, קשורה לגיד הארוך של הדו ראשי, יכול להיווצר קרע בחלק העליון מהצד הקדמי או האחורי של הגיד. קרע זה הינו פגיעת קרע Superior Labral Aanterior Poterior. ככלל, בעיות גידים  כגון SLAP מופיעות יותר אצל ספורטאים ומתעמלים מבוגרים אך גם אצל צעירים תיתכן פגיעה מעומס יתר או חבלה חריפה.
תנועות פתאומיות של משיכה מאומצת, זריקת כדור או נפילות חוזרות עלולות לגרום לכאבים ותחושת אי יציבות; האבחנה נעשית על ידי בדיקה קלינית טובה, ו- MRI (עם הזרקת חומר ניגוד לפרק); הטיפול במקרים החמורים יהיה בניתוח ארתרוסקופי.

מהי פגיעה במקלעת עצבי הכתף (brachial plexus)?

עצבי הגפיים העליונות יוצאים מהשורשים של חוט השדרה, דרך חורים בעמוד השדרה הצווארי ויוצרים מערכת סבוכה אך מאורגנת היטב הנקראת מקלעת עצבי הבריח brachial plexus (ראה תמונה) 
בעוברם מטה לכיוון האמה והיד, שוכנים העצבים בסמוך למבנים הגרמים של חגורת הכתפיים. 
שברים, פריקות ותנועות מחזוריות עלולות לגרום לגירוי, צביטה ולעתים אף לנזק עצבי ליד אשר יתבטא בכאבים עמומים, תחושת שריפה, נימול ותחושת רדימות ועד לחולשת או שיתוק של השרירים. פגיעות אלה אינן נדירות אך לעתים קרובות "מתפספסות" ועלולות להימשך תקופה ארוכה. כאבים ממושכים שאינם מגיבים לטיפול הרגיל, חולשת שריר בלתי מוסברת שמופיעה לאחר פציעה חריפה, הם סימנים המעוררים חשד לפגיעה עצבית ויש לאבחן אותם במדויק. הטיפול בפגיעות אילו הינו מורכב וכולל שילוב פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק ובמקרים מסויימים גם תיקון כירורגי עם אפשרות לשתל עצב. 

מהי ארתרוסקופיה של הכתף?

ארתרוסקופיה של הכתף הינה שיטת ניתוח מודרנית אשר הוכיחה את יעילותה במחקרים רפואיים רבים לטיפול במגוון פגיעות או פציעות כתף כדוגמת קרעי גידים בכתף, פריקות כתף חוזרות, דלקות גידים כרוניות, תסמונת התפס ועוד.
בשיטת ארתרוסקופיה של הכתף, מבוצע הטיפול הניתוחי תוך שימוש במספר חתכים מזעריים בגודל של כ- 5 מ"מ מסביב לכתף, אשר דרכם מוחדר סיב אופטי מחובר למצלמה אשר משמש לצפייה בתוך הכתף וכן מכשירים עדינים אשר מאפשרים תיקון הפגמים התוך פירקים ללא "פתיחת הכתף". בחלק גדול מניתוחים אלו ישתמש המנתח במשתלי עיגון קטנים ("עוגנים") לחיבור הרצועות והגידים הקרועים.
באופן כללי, במידת האפשר נעדיף טיפול באמצעות ארתרוסקופיה של הכתף על ניתוח פתוח, בעיקר לאור שיעור הסיבוכים הנמוך יותר בניתוח סגור והשיקום המהיר יותר לאחר ניתוח ארתרוסקופיה של כתף.

bottom of page