top of page

האם ידעת כי דיאטות משמינות?

 

 

חנויות הספרים בארה"ב עמוסות בספרים רבי-מכר בנושא דיאטות, ועשרות מגזינים מפרסמים בהם מתכונים ותוכניות דיאטה. ובכל-זאת, יותר מ-90 אחוז מהמרזים מחזירים את כל המשקל שהורידו, ואף מוסיפים עליו. אם ישנו כזה שפע של דיאטות יצירתיות, מדוע כמות המשמינים ממשיכה לעלות?

מסתבר שהדיאטות עצמן הן הבעיה. חלק מהמומחים מאמינים שאנשים נעשים כל-כך רגילים לדרך חיים של דיאטות, עד שהם מאבדים את הקשר הטבעי שלהם עם האוכל. הם נכנסים למעגל של שינויים במשקלם – הם מענישים את עצמם בדיאטות, לאחר מכן אוכלים יותר מדי ושוב חוזרים בבושת פנים לדיאטות. חלק מהמחקרים הראו כי בנוסף על יצירת אפקטים פסיכולוגיים שלילים, אותו מעגל רשעי יכול לגרום לבעיות השמנה, לחץ דם גבוה ובעיות לב.

קיימות מחלוקות בדבר ההשפעות האמיתיות של השמנה על המצב הבריאותי. מספר מחקרים הראו לאחרונה כי ניתן להיות כבד, בכושר ובמצב בריאותי טוב. אם תקבלו את גודל גופכם, תהיו אקטיביים ותלמדו לאכול בצורה טבעית, חוסר הגבלות ומחסומים יכול להיות דרך חיים בריאה יותר מאשר דיאטות לנצח.

משתחררים מהדיאטות - טיפים לאכילה טבעית ונכונה

  • הסתכלו על מזון בתור הפתרון, ולא הבעיה – במקום להגביל ולשלוט בצריכת המזון שלך, התאמנו על אכילה לפי דרישה, דרך אכילה בלתי מוגבלת שמשלבת אכילה מודעת כתגובה לרמזים פנימיים של הגוף. נסו להתעלם מכל הלחצים החברתיים לדיאטות (כמו למשל התמונה החוזרת של דוגמניות סופר-רזות) והתחילו להקשיב לגופכם.

  • אכלו כתגובה לרעב פיסי – כיום אתם ככל הנראה אוכלים לפי הרגלי אכילה משפחתיים או תרבותיים, או לפי מעגל האכילה-דיאטה. במקום, נסו לזהות מתי את באמת רעבים (תוכלו לדרג את הרעב שלכם בסולם מ1 עד10). המטרה היא לא לשפוט או לשלוט באכילה, אלא רק לזהות ולהגיב בהתאם.

  • זהו והגיבו בהתאם לרעב רגשי – אל תשפטו את עצמכם כשאתם אוכלים כדי למלא צרכים רגשיים. מצאו את האוכל שאתם רוצים לאכול בלי להסתיר אותו. ככל שתתקרבו לסיום המעגל של אכילה ושפיטה עצמית, תצטרכו לאכול פחות כדי לספק את צורכיכם הרגשיים.

  • אכלו בדיוק מה שאתם רוצים לאכול – בדקו עם עצמכם והחליטו מה באמת אתם רוצה לאכול. לפעמים אוכל קר, חם או בטמפרטורת החדר? פריך, לעיס, רך או נוזלי? מתוק, מלוח, מריר או חריף? הרשו לעצמכם לאכול בדיוק מה שאתם רוצים.

  • למדו מתי אתם שבעים – זה לעיתים דורש זמן, ולעיתים אתם תאכלו הרבה מעבר לסף השובע אבל בסופו של דבר תלמדו להפסיק לאכול קרוב יותר ויותר לסף השובע.

  • התאמנו על השלמה עם מימדי גופכם – זה לא קל להפוך מסר אשר מעודד את המרדף חסר המעצורים אחר השגת יעדים פסיכולוגיים. למידה לזהות מתי אתם שופטים לרעה את גופכם ומתי אתם מקבלים את תזונתכם היא התחלה טובה. ככל שתאמנו יותר על קבלה עצמית תרגישו יותר נוח.

  • חקרו כיצד להיות אקטיביים יכול להזין אתכם – אל תתאמנו כדי להעניש את עצמכם על אכילה מופרזת. במקום, מצאו פעולות שאתם נהנים לעשות והתחייבו לאורך חיים פעיל.

  • קבלו עזרה – לא ניתן לשנות את יחסיכם עם אוכל ועם גופכם בין לילה. זכרו כי ניתן לקבל עזרה ממומחי כושר, דיאטניות, פסיכותרפיסטים, אחיות ורופאים. ללמוד לאכול כתגובה לרעב במקום להתעסק ללא הרף במה צריך ובמה לא צריך לאכול ישחרר אתכם להתקדם למקום אחר בחייכם.

bottom of page