top of page

פילוסופיית הרזיה חדשה - ולא דיאטה!

 

CRE

מחקרים מראים כי רק גישת ה-CRE (כלומר Chronic Restrained Eating) יכולה לנצח במלחמה על הכרס והשומנים.

לפני שלקוחותיה של דליה קולדהם הצטרפו לתוכנית CRE המתקיימת בחדר הכושר הילטון סייבקס ת"א, הם מצאו את עצמם תמיד עולים ויורדים במשקל כמו ברכבת הרים או כמו אקורדיון. בארוחות לקראת החגים ובחגיגות שחיטות למינהן, ניתן להעלות 3 ק"ג עודפים בערב, ובעזרת המנות האחרונות התוצאות נראות על המשקל, ממש למחרת, וכל המאמצים לרדת חזרה יהיו חסרי תועלת.

צבי ברנס, בן 61, מצא עצמו שוקל 102 ק"ג ואובד עצות כיצד להתחיל לרדת במשקל, עד שגילה את שיטת ה- CRE.

מחקרים מוצאים, כי גישת ה- CRE היא הדרך היחידה לשלוט בהשמנת יתר, היא מחלת המילניום החדש, ששורשה ממזון עתיר שומן וסוכר ובצריכת מזון זול, זמין, טעים ועשיר בקלוריות. CRE זו לא דיאטה "רשמית" ומובנת עם רשימת מזונות מסויימים ומשקלן. מדובר פה על פילוסופיה של האוכל.

הלקוחות המבצעים תוכנית זו, אומרת דליה קולדהם, צריכים להיות מודעים כל הזמן לגבי מה וכמה הם אוכלים. באימוץ הפילוסופיה הזו, הם לעיתים קרובות אוכלים פחות מאשר הם היו רגילים, מתכננים מראש את ארוחותיהם, וחושבים ומחליטים מראש מה יאכלו לפני היציאה לארוחה, מסעדה או האירוע המשפחתי. הם לא אוכלים בהיסח הדעת מול הטלוויזיה, הם לוקחים תוספת למנה רק כאשר הם מוודאים עם עצמם שהם אכן עדיין רעבים. הם לא אוכלים באופן סדיר וקבוע דברי מתיקה או חטיפים עתירי שומן.

רב האנשים בימינו, מדגישה קולדהם, חייבים להיות CRE כדי לשמור על משקל בריא. "תומאס וואדן THOMAS WADDEN , מנהל תוכנית ההרזיה והפרעות אכילה באוניברסיטת פנסילבניה שבארה"ב אומר, כי אנשים חייבים לאכול פחות ממה שהיו רוצים, ופחות ממה שמעודדים אותם חבריהם וחברות הפרסום.

מחקרים מוכיחים, כי אנשים אשר הצליחו לרזות ושומרים על משקל בריא ותקין לטווח ארוך, הם דווקא אותם אלו שלא בחרו בדיאטות קיצוניות שמתחילות ומסתיימות אין ספור פעמים, אלא אלו שבחרו בדרך מציאותית של הגבלות ומודעות לאכילה. במחקר השתתפו 3,000 משתתפים אשר ירדו 15 ק"ג ושמרו על משקל היעד כ- 5 שנים. משתתפי התוכנית הם אנשים פעילים המתעמלים לפחות שעה ביום. ההתנהגות וההרגלים שאימצו, ממשיכה להיבדק במחקר, על מנת שהמדענים יוכלו למצוא את המפתח להצלחת "המרזה המצליח".

האנשים שהצליחו לשמור ולבקר את משקלם עשו זאת ע"י "שליטה קוגניטיבית", מדגיש ומאשר ג´יימס היל JAMES HILL , מהמרכז למדעי הבריאות באוניברסיטת דנוור קולורדו. תזונאים מדברים כבר שנים על CRE , אבל רק כעת החלה המודעות לחלחל בקהל הרחב.

בכל שנות קיום האדם לא היינו זקוקים לאזן את משקל גופינו, זה היה תהליך שהיה מתרחש באופן טבעי. אך בימינו, אם ניתן לדברים לקרות באופן טבעי, אנו מיד נעלה במשקל ונהיה שמנים. אם נסתמך על האינסטינקטים הטבעיים שלנו, נאכל מעבר לצרכי קיומנו, לא נתעמל מספיק ועל כן אנו צריכים לשלוט ולגבור על האינסטינקטים הטבעיים שלנו", אומר ג´יימס היל.

מיליוני אנשים בארה"ב, אירופה ובישראל מאבדים תקווה במלחמתם בהשמנה. 61% מתושבי ארה"ב שוקלים מעל הנורמה. 27% נמצאים בסכנה בריאותית בשל השמנה - כ- 15 ק"ג מעל משקלם הבריא הרצוי. לפי תוצאות מבדק הממשל האמריקאי ומומחים בתחום עולה, כי הבעיה החמורה הולכת ואף תחמיר במאה הקרובה, אם לא נתפוס שליטה.

אדם מעלה בממוצע כ- 1/2 ק"ג בשנה, אומר ג´ורג´ בלאקבורן GEORGE BLACKBURN , מנהל המרכז לתזונה רפואית בהרוורד, בוסטון. בעוד רוב האנשים במשקל ממוצע הם אכלנים "מוגבלים כרונית", אלו שנכשלו עלו בממוצע של 5-10 ק"ג כשלא הצליחו לעמוד בפיתוי המאכלים רוויי השומן והסוכר, ולא סגלו הרגלי פעילות גופנית סדירה.

הצד השלישי של CRE הוא שאנשים המאמצים פילוסופיה זו יכולים לההיפך לאובססיבים עם שאיפה למשקל ודימוי גוף לא ריאליים. השיטה היא להיות "אכלן מוגבל" שמח, אומרת קולדהם, ולכן צריך לשים מגבלות לכמויות של כל מזון בנפרד ללא ויתור על שום מאכל. "אם תוותרו על המאכלים האהובים ביותר עליכם לגמרי, תאבדו את התענוג שבאוכל, תמשיכו להיות מורעבים כרוניים ולא מסופקים ומאושרים" מדגישה קולדהם.

"אכלנים מוגבלים" מתאימים במיוחד לבני נוער ולילדים ומונע מהם לההפך לכבדי משקל בעתיד", אומר וויליאם דיאטז, WILLIAM DIETZ, מנהל המחלקה לתזונה ולפעילות גופנית במרכז למניעה ולשליטה במחלות באטלנטה. מחקר חדש של ביה"ס לרפואה בהרוורד מגלה, כי לנערות "העושות דיאטה" בגיל ההתבגרות יש סיכוי גבוה לההפך לכבדות משקל מפני שבין הדיאטות הן זוללות או אוכלות יתר על המידה. לכן, דיאטות סופן בהשמנה ו"אכילה מוגבלת" מחנכת להרגלי אכילה טובים לכל החיים.

השפעות גנטיות

מומחים מסבירים שיש אנשים שצריכים להלחם בהשמנה בקושי רב יותר מאחרים. ישנה קבוצה קטנה בחברה שהחברים בה לא צריכים לדאוג לגבי משקל גופם, מפני שנדמה שהם "מוגנים גנטית" מהשמנה, וקיימת קבוצה, אשר לא משנה כמה תשתדל, בסופו של דבר תישאר כבדת משקל. אך, לגבי כלל האוכלוסייה, היא נופלת בין שתי הקבוצות, שמידת הצלחתה לשמור על משקל גוף בריא תלויה במאמץ שרוב החברים בה מוכנים להשקיע. גנטיקה ומבנה גוף רק משחקים תפקיד עד כמה קשה המלחמה הזו עבור כל אחד מאיתנו.

גנים אינם קובעים משקל, רק עוזרים לווסת כלפי מעלה או מטה את גבולות משקל גופינו. גנים משפיעים על איך גופינו יתייחס לסביבה. אדם עם נטייה להשמנה אשר יאכל מזון בריא דל שומן וידאג להתעמל, ישמור על משקל גופו בטווח הנמוך יותר שלו, מאשר אם סגנון חייו יהיה סביב צפייה בטלוויזיה ואכילה מופרזת.

הרגלי תזונה ופעילות גופנית משפיעים עלינו גם כאשר יש לנו נטיה גנטית להשמנה. מחקרים הראו שאכן יש אנשים המשמינים ביתר קלות מאחרים. כאשר במחקר האכילו את המשתתפים ב- 1,000 קלוריות נוספות ליום לכל משתתף, היו השפעות משמעותיות על עליה במשקל בין אדם אחד למשנהו. היו שעלו 4-6 ק"ג ב- 12 שבועות ואחרים העלו 15 ק"ג באותה תקופה. זו כנראה ההוכחה שיש השפעה גנטית על השמנה.

"שומר ראש" יומיומי

רוב האוכלוסייה צריכה לשים לב לשינויים במשקל, שינויים בהיקף המותניים, גודל החגורה ואיך מרגישים במכנסיים ובחצאית. מיד כשמתרחשים שינויים ונראית ומורגשת עליה במשקל, עלינו לשים "בלמים" בנוגע לתזונתנו. יש להשתמש ב"חכמת החיים" ומיד לאמץ אסטרטגיה של הגבלות ושליטה על האכילה ולהיכנס לתוכנית כושר מסודרת. כאן הוא המקום להשתמש ב- CRE . עלינו לשים לב שבעולמנו כמויות האוכל המוגשות הינם ענקיות. סנדוויצ´ים, בייגלס, פוקצ´ות ושאר לחמים ומאפים למיניהם, רק הולכים ותופחים וגדלים. המנות במסעדות מסוגלות להאכיל לשובע בין 2-4 סועדים, מדגיש בלאקבורן. הוא מציע, שלפני שניגש למזנון הארוחה, נשאל ונכין את עצמנו מראש לגבי מה נניח על הצלחת תוך שימוש בכללים מנחים של תזונה בריאה.

רוב האוכלוסייה זקוקה ל- 60 דקות של פעילות גופנית יומיומית לשליטה ושמירה על משקל גופם. 60 דקות אלו יכולות להצטבר לאורך היום בפעילות של 10 דקות כל פעם. המצב נכון לעכשיו הוא, שכל האוכלוסייה בימינו מודעת למצב, לדרכים ולפתרונות, אך מתקשה ליישם אותם ביומיום.

דרך השליטה של CRE היא למשל ברישום מדוייק של יומן תזונה ויומן פעילות המדווח מדי שבוע לתזונאי. רישום זה גורם למשתתף להיות כנה עם עצמו ולחשוב פעמיים לפני אכילה לא מודעת של אוכל. הגמישות המאופיינת בגישה זו מאפשרת במודע לאכול צ´ופר יומי של גלידה או שוקולד, כשהכל מחושב מראש ותואם את התפריט היומי האישי. פעילות גופנית לבניית שרירים ושריפת שומנים מירבית התואמת את התפריט נקבעת על ידי התזונאי/יועץ כושר.

הדבקות בפעילות גופנית חשובה בדיוק כמו התזונה הנכונה לאורך זמן וזו מוכיחה את עצמה. תוכנית דיאטת כסאח, שבסופה תהיה עליה נוספת במשקל, מתברר אינה יעילה, והמפתח למשקל בריא והולם בשנת 2001 – הם גמישות ושליטה.

bottom of page