top of page

שאלות נפוצות: פציעות ספורט - כללי

 

מהי פציעת ספורט?

פציעת ספורט הינה כל פגיעה, פציעה או מחלה המתרחשת במהלך ספורט או פעילות גופנית. חלק מפציעות הספורט הן למעשה תאונות; אחרות נובעות משיטות תרגול ואימון לקויות, ציוד לא מתאים, חוסר בהתאמה גaופנית או חוסר בחימום ותרגילי מתיחה.

מה ההבדל בין פגיעת ספורט חריפה לעומת כרונית?

ללא קשר לאיבר הפגוע, פגיעות ספורט נחלקות באופן כללי לפציעות חריפות לעומת כרוניות. 

פציעות ספורט חריפות: 
פציעות חריפות, כגון נקע בקרסול, מתיחת גב או שבר ביד, מתרחשות באופן חד במהלך פעילות. סימנים של פציעה חריפה כוללים:

  • כאב חמור ופתאומי.

  • נפיחות. 

  • חוסר יכולת לשאת משקל על הגפה התחתונה. 

  • רגישות ניכרת בגפה עליונה. 

  • חוסר יכולת להניע המפרק בכל טווח התנועה.

  • חולשה ניכרת בגפה. 

  • פריקה נראית לעין או שבר ועיוות בעצם. 

פציעות ספורט כרוניות: 
פציעות כרוניות בדרך כלל נובעות משימוש יתר באיזור מסוים של הגוף במהלך ספורט או הפעלת הגוף לאורך זמן ממושך. הסימנים לפציעה כרונית כוללים:

  • כאב בזמן ביצוע פעילות גופנית. 

  • כאב עמום בזמן מנוחה. 

  • נפיחות.  

 

למי אתם צריכים לפנות על מנת לטפל בפציעה שלכם?


למרות שפציעות קשות יזדקקו לטיפול מיידי ודחוף בחדר מיון, במיוחד אם התרחשו בסופי שבוע או מחוץ לשעת פעילות מרפאות, רוב פציעות הספורט ניתנות להערכה, וברוב המקרים, להיות מטופלות במרפאה על ידי רופא המתמחה בפגיעות ספורט. 
על פי העדפתכם, חומרת הפציעה שלכם או הסבירות שהפציעה תגרום נזק מתמשך ארוך טווח, כדאי שתיבדקו ותטופלו על ידי גורמים מקצועיים בתחום רפואת הספורט: 
אורתופד מנתח: רופא שעבר התמחות מיוחדת באבחון וטיפול (כולל ניתוחים) של בעיות במערכת השלד והשריר, הכוללות עצמות, מפרקים, רצועות, גידים, שרירים ועצבים. 
יש להדגיש כי מיעוט האורתופדים עוסקים בתחום רפואת הספורט, נושא הדורש התמקצעות מיוחדת וגישה טיפולית שונה החל משלבי האיבחון וכלה בטיפול ובשיקום, במטרה להחזיר הנפגע לכשירות ופעילות גופנית בהקדם. 
קבוצת "אורתוספורט" הינה ייחודית לתחום רפואת הספורט וחבריה עוסקים בספורט בעצמם. 
פיזיותרפיסט / מרפא בעיסוק: בעל מקצוע פארא-רפואי עם הכשרה מיוחדת לטיפול ובניית תוכנית שיקום. ההפניה לגורם זה על ידי הרופא המטפל נעשית לאחר התחלת ההחלמה מהפציעה, על מנת לסייע לכם לחזק את השרירים והמפרקים ולמנוע פציעה נוספת.

מהן פגיעות הספורט השכיחות?

פגיעות הספורט השכיחות הינן:
מתיחת שריר (Muscle sprains and strains) 
קרע ברצועות המייצבות מפרקים ( Tears of the ligaments that hold joints together) 
קרע בגידים המניעים מפרקים (Tears of the tendons that support & move joints) 
פריקת מפרקים (Dislocated joints) 
שברים בעצמות, כולל חוליות עמוד שדרה (Fractured bones, including vertebra)

מהו נקע (Sprain)?

נקע (Sprain) הינו מתיחה או קרע של רצועה (רצועה {ליגמנט} = מיתר של רקמת חיבור המחבר בין קצה עצם אחת לאחרת). נקע נובע מחבלה כמו נפילה או מכה לגוף המביאה לתזוזת מפרק ממקומו, כאשר במקרה החמור נגרם קרע ברצועות התומכות את המפרק. נקע נע בחומרתו מדרגה ראשונה (מתיחה קלה ברצועה) ועד דרגה שלוש (קרע מלא). איזורי הגוף הנוטים להיפגע מנקע הינם קרסוליים, ברכיים ושורשי כפות ידיים. סימני הנקע כוללים דרגות שונות של רגישות וכאב, שטפי דם, דלקת מקומית, נפיחות, חוסר יכולת להניע הגפה או המפרק; בהמשך עלולה להיגרם אי יציבות של המפרק .

מהי מתיחה ברצועה (strain)?

מתיחה (strain) הינה מתיחה או קריעה של שריר או גיד (גיד = מיתר של רקמת חיבור המחבר שריר לעצם). זו פציעה חריפה ללא מגע ישיר הנובעת ממתיחת יתר או כיווץ יתר. התלונות במתיחה כוללים כאב, התכווצות שריר וחולשה. למרות שקשה להבחין בין מתיחה קלה ובינונית, הרי שמתיחה בדרגת חומרה קשה שאינה מטופלת באופן מקצועי יכולה לגרום נכות ואובדן תפקוד.

מה זה שבר?

שבר הינו פגיעה ברציפות העצם אשר עלול להיגרם או מחבלה חד פעמית ומהירה לעצם (שבר חריף) או מעומס מתמשך וחוזר לעצם לאורך זמן (שבר מאמץ stress fracture). 
שבר חריף: שבר חריף עשוי להיות פשוט (שבר נקי עם נזק מועט לרקמות מסביב) או מורכב (שבר שבו העצם גורמת נזק לרקמות רכות או חודרת מבעד לעור). רוב השברים החריפים הינם מצב רפואי דחוף. אילו שחודרים את העור ("שבר פתוח") הם בסיכון גבוה במיוחד להתפתחות זיהום. 
שבר מאמץ: שברי מאמץ מתרחשים בדרך כלל בכפות הרגליים ובשוקיים (אך יתכן מגובה עמוד שדרה מותני ומטה) והם שכיחים בסוגי ספורט הכרוכים בהעמסה חוזרת, בעיקר ספורט ריצה וקפיצה (התעמלות קרקע, ריצות מסלול ושדה). ריצה גורמת לעומס עד כדי פי 2-3 ממשקל הגוף על הגפיים התחתונות. התלונה השכיחה ביותר בשבר מאמץ הינה כאב במקום השבר אשר מחמיר בכל פעילות נושאת משקל. רגישות ונפיחות יכולים ללוות הכאב.


מהי פריקה (dislocation)?

פריקה הינה מצב שבו שתי עצמות סמוכות המרכיבות מפרק מתנתקות אחת מהשנייה, המפרק נחשב פרוק (dislocated). ספורט מגע כמו כדורגל וכדורסל, כמו גם סוגי ספורט הכרוכים בהעמסה גבוהה או ספורט הכרוך בנפילות ומתיחות, הם הגורמים העיקריים לפריקות. פריקת מפרק הינה מצב חירום רפואי הדורש טיפול מהיר.

מהי תסמונת מדור (compartment syndrome)?

תסמונת מדור (compartment syndrome) הינה תסמונת כאב המופיעה בגפיים. התסמונת מאופיינת בתחילה בכאב המופיע רק במהלך מאמץ ולאחריו, בהמשך גם בתופעות של פגיעה עצבית כמו הרדמות ונימול עד כדי שיתוק. לעיתים מלווה בנפיחות ושינוי צבע בזמן פעילות גופנית. 
בחלקים רבים של הגוף, שרירים (יחד עם עצבים וכלי דם העוברים בסמוך ובתוך השרירים) סגורים בתוך מדור הנוצר מעטיפה קשיחה הנקראת חותלת (פאסיה fascia). כאשר שרירים תופחים (עקב בצקת או דימום), הם יכולים למלא את חלל המדור תוך גרימת הפרעה ולחץ על העצבים וכלי הדם, יחד עם נזק לשרירים עצמם. 
תסמונת מדור עלולה להתפתח בעקבות אירוע חבלתי חד פעמי (תסמונת מדור חריפה), למשל שבר בעצם או חבלה חזקה לירך, חבלות חוזרות לגפה (תלוי בסוג הספורט) או ע"י מאמץ יתר מתמשך (תסמונת מדור כרונית ממאמץ) העשוי להתרחש לדוגמא ברצים למרחקים ארוכים. תסמונת מדור חריפה הינה מצב חירום רפואי המחייב לעיתים קרובות התערבות ניתוחית למניעת נזק בלתי הפיך לעצבים ולשרירים.

מהו תהליך רפוי הגוף?

מרגע שעצם נשברת או רצועה נקרעת, הגוף מתחיל לעבוד לתיקון הנזק – תהליך הריפוי.  תהליך ריפוי זה מתרחש במספר שלבים: 
ברגע הפציעה: כימיקלים המשתחררים מהתאים שנפגעו, מתחילים את התהליך הקרוי "דלקת". כלי דם במקום הפציעה מתרחבים; זרימת הדם גוברת על מנת להביא חומרי מזון ואנרגיה אל הרקמה הפגועה. 
בתוך שעות מרגע הפציעה: תאי דם לבנים (לאוקוציטים) נעים בכלי הדם אל מקום הפציעה, שם הם מתחילים לפרק ולהסיר רקמה פגועה, ובכך מאפשרים לתאים אחרים המיומנים בכך ליצור רקמת צלקת. 
בתוך ימים מהפציעה: רקמת צלקת נוצרת בעור או בתוך הגוף. כמות רקמת הצלקת עשויה להיות ביחס ישיר למידת הנפיחות, דלקת או דימום שבאיזור הפגוע. במהלך השבועות הבאים, האזור הפגוע ירכוש בחזרה חלק ניכר מחוזקו תוך המשך התפתחות הצלקת. 
בתוך כחודש מהפציעה: רקמת צלקת עשויה להתכווץ, תוך קירוב רקמות שנפגעו, נחתכו או נפרדו במהלך הפציעה. יחד עם זאת, יעברו מספר חודשים ויותר עד שהליך הריפוי יסתיים.

bottom of page