top of page

כיצד לעצור אכילה מתוך לחץ?

 

 

כתבה מתורגמת מאת קרי פנלי

"אני לא רעב, ובכל זאת אני לא יכול להפסיק לאכול!"

כולנו היינו במצב הזה בעבר. אתם יודעים, הזמן בו אתם מבינים שהרגע אכלתם את פרוסת הפיצה הרביעית שלכם, ואתם הולכים לעבור לעוגיות השוקולד צ´יפ ש"קראו לכם" מהרגע בו התעוררתם הבוקר. או, יותר גרוע, אתם מבינים שאכלתם בשביל שלושה כל השבוע, ובכל זאת מצב רוחכם ירד יותר מהר מהקצב בו נגמרו העוגיות.

בין אם זו עבודה חדשה, פרידה במערכת היחסים או חשבונות ענק שלא שולמו, רבים מאתנו פונים לאוכל להקלה מהמתח.

מכיוון שהייתי צריך לעמוד בכל שלושת הלחצים הנ"ל לאחרונה, יצאתי לגלות מדוע אנחנו פונים לאוכל ברגעי לחץ, ומה – אם משהו כזה קיים – יכול לשבור את ההרגל.

אוכל כסם

אוכל הוא דבר נהדר. אין דבר יותר טעים ממנו, וכולם יודעים זאת. אלן גליבטר, פסיכולוג במרכז לחקר השמנת יתר במנהטן, מזכיר לנו שאוכל היה הסם הראשון שלנו. מאכלים מסוימים מעלים את רמת האנדרופין במוח שלנו, מה שגורם להרגשת שמחה ורגיעה – בדיוק הדבר בו אנו חושקים ברגעי לחץ!

אוכל היה חברנו הראשון כילדים. הוא היה הדבר הראשון שיכולנו להעביר למטפלינו את הצורך בו, ולקבל אותו. קשר זה בין אוכל לבין קבלת הדבר אותו אנו מבקשים הוא ללא ספק אחד הגורמים לאכילה מתוך לחץ.

כמובן, אנחנו לא רוצים לשכוח את ההנאה הפשוטה שבאכילה. זה כיף להרגיש את הגלידה מחליקה אחורה לתוך הגרון, או להתכרבל עם בייגל חם ושמיכה מול הטלוויזיה. אוכל הוא הנאה, ואחד האספקטים של אימוץ דיאטה בריאה, הוא לא לפסוח על אמיתות פשוטות. אף אחד לא דבק בתוכנית שכללה רק ארוחות טפלות כגון עוגות אורז וטופו פשוט.

חיבוק פסיכולוגי

ננסי קלרק, דיאטנית רשומה ותזונאית ברפואת ספורט בבוסטון משתמשת בביטוי נפלא בשביל להדגים את הנושא. היא מסבירה שמה שאנחנו מחפשים הוא סוג של "חיבוק פסיכולוגי" בזמני לחץ, ושאוכל יכול לספק את רוגע כגון זה. הדרך בה כימיית המוח שלנו משתנה כשאר אנו מאכלים חומרים מסוימים יכולה לעזור לנו להילחם בכעס ולחץ ולהרחיק את הרגשות הגורמים לאי הנוחות.

אכילה היא גם הסחת דעת מצוינת. זה מאוד קשה לחשוב על המריבה שהייתה לך כרגע עם החבר שלך, כשהמוח שלך חושב על הדרך הכי טובה להכנת בראוניז! אז לאוכל יש גם את התכונה הזו, הטבועה בו, שגורמת לנו להפסיק לחשוב בצורה מלחיצה, אפילו לפני שהתחלנו לאכול. זה נהדר! זו התשובה לכל תפילותינו!

אולם, בשביל לתחזק את בריאותנו וגופנו, אנחנו צריכים לשלוט בדחפים שלנו על מנת לא להגזים.

8 אלטרנטיבות להסחת הדעת מאוכל

  • לכו לטיול – "!just do it", אם אתם בדיוק מסים להגיע לטלפון בשביל להזמין פיצה, תנסו להגיע לנעליים שלכם במקום. צאו החוצה ופשוט התחילו ללכת. פעילות גופנית ואוויר צח הם תחליפים נהדרים לאוכל, כשאר אינכם רעבים. וזה עוד בלי להזכיר שתשרפו חלק מהקלוריות שכבר עיכלתם במהלך היום.

  • תכתבו ביומן – כתיבה ביומן היא דרך מצוינת לשלוט ברגשי האכילה שלכם. אם תיקחו את היומן במקום את העוגיות תשיגו 2 דברים. אחד, דחיתם את הדחף להקל על המתח שלכם באמצעות אוכל. ושתיים, כתיבה ביומן יכולה לעזור לכם לגלות למה בדיוק אתם אוכלים מתוך לחץ. מי יודע, אולי תחשבו על כמה פתרונות אחרים!

  • מדיטציה – מדיטציה היא אומנות נהדרת, שיכולה לשפר את תחושת השלווה, בלי קשר למצב הנפשי בו אתם נמצאים. קחו כמה רגעים על מנת לנקות את הראש ולנשום נשימות עמוקות. זה אמור לעזור למקד אתכם ובמקרה הכי גרוע, כרגע השתמשתם בעוד כלי שיימנע מכם לתפוס ולאכול את הדבר הכי מתוק שלידכם.

  • תעצרו שם! – בעוד שזו לא הטקטיקה הכי אהובה, היא מאוד אפקטיבית. אם תעצרו לדקה אחת ותחשבו מה הקלוריות האלו יעשו למצב הרוח שלכם, רוב הסיכויים שתשנו את דעתכם. אפילו אם ההשפעות הם זמניות בלבד, יש סיכוי שתגלו, עוד פעם, שעברתם את הרגע הקריטי שבו "התנגדות היא חסרת תכלית!"

  • התמקדו בארוחת הבוקר – לננסי קלרק, דיאטנית רשומה ומחברת ספרי דיאטה רבים, היה עוד רעיון משגע. אם אתם הולכים לאכול את זה בכל מקרה, תעשו את זה מיד. לפעמים זו לא הכמות, אלא סוג המזון בו אנו חושקים שמגדיר את האכילה האובססיבית שלנו. אם אתם יודעים מראש שזה הולך להיות "יום עוגיות", תאכלו עוגיות אוריו עם חלב לארוחת הבוקר. ככה, יש לכם את כל היום לשרוף את הקלוריות הללו. אסטרטגיה זו יכולה גם לצמצם עליית משקל, ע"י החלפת הקלוריות הרגילות בארוחת הבוקר שלכם במה שאתם חושקים בו, במקום להוסיף אותם מעבר לצריכת הקלוריות הרגילה.

  • תקשיבו למוזיקה – מוסיקה היא דרך נהדרת לשנות את מצב הרוח. תשימו משהו רגוע ומשרה שלווה, או משהו שגורם לכם לרקוד בסלון שלכם. בין אם אתם מרוויחים מהסחת דעת שקטה, או מקצב הדיסקו, הקלוריות שאתם שורפים והאדרופינים שאתם משחררים מביאים אתכם צעד אחד יותר קרוב לדיאטה המזינה והשקולה שאתם הולכים להתחיל בעוד זמן קצר, ללא מאמץ (תחשבו בצורה חיובית!)

  • דחו את האכילה – חכו עשרים דקות לפני שאתם אוכלים את זה! לא משנה מה אתם צריכים לעשות בשביל להסיח את דעתכם לעשרים דקות, עשו את זה! התקשרו לחבר, מלאו תשבץ או היכנסו לאמבטיה. אתם עלולים למצוא שהחשק לאכול עבר באותה צורה בה הזמן עבר, בניסיון להתחמק ממנו.

  • תסלחו לעצמכם – תוודאו שאם כבר אכלתם את הקלוריות האלו, תסלחו לעצמכם. היי, יש דברים הרבה יותר גרועים מלאכול קצת יותר ממה שאתם צריכים. תזכרו שמחר הוא לא רק עוד יום חדש, אלא גם עכשיו היא עוד דקה חדשה. אל תחבלו בעצמכם, ותאמרו "כבר הרסתי את היום, אז אני כבר יכול לאכול את אלו...". חשיבה מהסוג הזה יכולה להצטבר. אז תסלחו, תשלימו, ותעברו הלאה.

בסוף היום, זה חשוב עבור כולנו להעריך באמת עד כמה אנו דואגים מהאכילה האובססיבית שלנו. תדאגו שהדרך בה אתם מתמודדים עם מצב לוחץ לא הופכת לבולמוס אכילה שנמשך יותר מכמה חודשים.

תדאגו לעצמכם ואל תהססו לשאול מומחה אם אתם חושבים שאתם מפתחים בעיה עם אוכל, ואתם צריכים קצת עזרה.

bottom of page