top of page

 

 

 

מאת שרה ברקוביץ

 

"לנשום עמוק, להכניס את הבטן, אגן נייטראלי, לכווץ את שרירי רצפת האגן, להדביק את הפופיק אל עמוד השדרה, לשטח את הצלעות, לשמור על החיבור בין הצלעות ועצמות האגן, להוריד כתפיים, לרווח בין השכמות, לצמוח לגובה…  לא לשכוח לנשום…"

 

אימרות ומשפטים אלה שומעים רק בשיעורי פילאטיס!

בשנתיים וחצי האחרונות אני משתתפת פעילה בשיעורי פילאטיס – שלוש עד ארבע פעמים בשבוע, ב"סטודיו של דליה" במכבים. אני ממש מכורה לשיטה ומאמינה כי כל אדם חייב להתנסות בה למען בריאותו הגופנית והנפשית.

לכאורה למלה התמכרות יש הקשר שלילי, אך במקרה שלי, הכל חיובי.

עם עובדות קשה להתווכח!

לדוגמא: תוך חודשיים בלבד של עבודה בסטודיו, הגב השפוף שלי התיישר. מאז, בכל שיעור אני ממשיכה לחזק את שרירי הגב (התומכים) והתוצאה היא היכולת ללכת זקופת קומה ללא כל קושי, וכל זה בתוספת לעובדה כי הגוף מתעצב ומתחטב.

 מבחינתי פילאטיס, היא השיטה המנצחת! 

אצלי זו ההתמכרות לשיפור הגמישות, הקואורדינציה, המהירות ושיווי המשקל, שיפור הריכוז והיכולת להירגע- במילה אחת שיפור הבריאות!

בקבוצה קטנה עם הרבה תשומת לב אישית מצד המורה, כל שיעור הוא מסע בין השרירים הפנימיים בגוף במטרה לחזק, לעצב ולרכוש שליטה מלאה על הגוף ולהאריך את השרירים כמו גם ל"שמן" את המפרקים.

במהלך שיעור מפעילים קבוצות שרירים שונות מכף רגל ועד ראש. לכל משתתף תוכנית אישית. כל אחד מנסה "לתקן" ו"לחזק" את החלקים החלשים, או הפגועים בגופו, כל זאת למשמע מוסיקת רקע באולם סטודיו אינטימי ונעים המאובזר במכשירים מיוחדים ואביזרים נלווים. חשוב לציין גם את החברותא עם שאר המשתתפים, המורים המקצועיים ותחושת הבית לה אנו זוכים בכל שיעור ושיעור, המוסיפים למידת ההנאה.

ההרגשה היא כמו עיסוי של הגוף מהפנים החוצה בליווי תחושות כמו אחרי מדיטאציה! שיעור פילאטיס עבורי הוא הזמן בו אני יכולה  להיות עם עצמי בתוך גופי תוך התנתקות מהיומיום!

למרות שלמתבונן מן הצד, נדמה כי "כמעט ולא עושים כלום" – האתגר הוא גדול. התרגילים מאוד מובנים, חשוב לדייק בתנועה, חשוב להבין מה המטרה ואיזה שריר אמור "לעבוד" ומאין מתחילה התנועה. לעיתים התנועתיות החיצונית אינה נראית לעין אבל מהר מאוד, אגלי זיעה יבצבצו על מצחו של המשתתף- המאמץ הוא לא פשוט, אך בצידו ההנאה רבה כאשר היכולת לשלוט בכל שרירי ואברי הגוף באופן כמעט מלא וחיזוקם, הולכת וגדלה.

אינספור וואריאציות לתרגילים והחיפוש אחר כל שריר ושריר בגוף, תוך שיפור היכולת להפריד בין השרירים, מהווים מטרה בפני עצמה. מידת העניין בשיעור גוברת ככל שרמת התרגילים עולה והקושי גדל, גם העובדה כי מורים שונים נותנים פירוש שונה לאותם התרגילים, מוסיפה נופך לעניין ולאתגר.

השיטה מעודדת למצוא את החיבור למרכז הגוף, לחפש אחר "התווך" של האדם, דבר המעצים גם את תחושת הריכוז האיזון והביטחון. התהליך דורש זמן וסבלנות ורצון להתמודד עם האתגר תוך הקשבה לניואנסים השונים המעצימים את החיבור אל הגוף .

לאחר שאני מוצאת את ה"CENTER" וה"BALANCE" שלי, עם העקרונות של הנשימות והיציבה הנכונה, אני מרגישה שאני יכולה לפנות לכל ענפי הספורט האחרים, בהם עוסקים יותר בפיתוח החיצוניות של הגוף וכמובן גם לכל אתגר אינטלקטואלי/משימתי העומד בפני.

המורים בסטודיו בהנהגתה של דליה, עוסקים בספורט התורם לעיצוב מחדש של גוף האדם ונפשו. השינויים לטובה נראים לעין, דבר התורם לאוירה תומכת ומפרגנת בין המשתתפים בשיעורים. הרמה המקצועית הגבוהה של המורים יוצרת סביבה בטוחה התורמת לתחושה כי הכל אפשרי!

תודה על הבקשה לכתוב מספר מילים אודות "אני והפילאטיס". במילא, כמעט מידי יום, אני מוצאת עצמי עוסקת בהסברה לכל המעוניין להקשיב – מה זה פילאטיס? מתוך אמונה מלאה בספורט הזה ובשיטה, אני מוכנה, בכל רגע, לעשות נפשות ולעודד אנשים נוספים לנסות ולחוות את הרגשת השיחרור והעירנות!!!.

שרה ברקוביץ

 

 

 

להעז ולהצליח : המכורה לפילאטיס

bottom of page