top of page

המלחמה בנטישה מהספורט

האם ידעת שפחות משליש באלה שמתחילים בתוכנית אימונים עדיין מתאמנים בסוף השנה הראשונה?

החדשות הטובות הן שבידיעה למה לצפות – ובפיתוח אסטרטגיות להתגברות על המכשולים – ניתן לנצח את הנטישה ולהפוך ממתאמן מתחיל למתאמן מאריך שנים.

 

 

שבוע ראשון: השבוע הקריטי

 

בשבוע הראשון בכל תוכנית אימונים אחוז הנוטשים הוא גבוה. אימון של "יותר מדי, מוקדם מדי" בדרך כלל מוביל לפציעות ולכאבים. כמו כן, חוסר הכרת הציוד, המכשירים והתנועות עלול להיות כה מתסכל, עד כדי וויתור.

 

האסטרטגיה הנכונה: התחילי באיטיות. תמיד בצעי חימום לפני כל אימון, מתיחות ותקופת הרגעה בין תרגילים כדי למנוע כאבים ופציעות. התאמני ברמה שלך תוך כדי עליה הדרגתית ברמת הקושי ובאורכו של האימון. טבעי להרגיש מוזר בנקודה זו (זכרי – אפילו המדריך שלך היה פעם מתחיל!).

 

 

שבועות 2-4: ציפיות לא ריאליות

 

צפויות כמה בעיות "התמדה" בשבועות אלה. ההתלהבות לעיתים נעלמת כאשר הקילוגרמים לא יורדים או שהשרירים לא מתפתחים בין לילה.

 

האסטרטגיה הנכונה: אל תצפי לשינויים דרמטיים מידיים בגופך או במשקל (רופאים ממליצים הורדה של מקסימום קילו בשבוע). למרות ששינויים קורים בתוך גופך, רוב השינויים לא יראו מבחוץ בשבועות הקרובים. הוסיפי פעילות נוספת ללוח האימונים כדי למנוע פציעות של שימוש יתר או שיעמום.

 

 

שבוע 12 עד החודש השישי: משבר מחויבות

 

שימי לב: שינויים פיזיים מתרחשים בשלב זה. עלייה ביכולת האירובית, ירידה בלחץ הדם, שיפור במצב הרוח, עלייה במסת השריר והורדה במשקל הם כולם שינויים המתרחשים בשלב זה. אם כך, מדוע 1 מכל שני מתאמנים מוותר בסופו של החודש השישי? סטיות מתוכנית האימונים בדרך מאפשרות לעבור עד שלושת החודשים הראשונים, אך בשלושת החודשים הבאים – המציאות מכה. בנוסף, חופשות, מחלות או ביקורים משפחתיים גורמים להפסיד אימונים, דבר המקטין את הסיכוי לחזרה לתוכנית.

 

האסטרטגיה הנכונה: אם את מכריחה את עצמך לעשות משהו שאינך אוהבת, סביר להניח שתפרשי. כדי להימנע מכך – מצאי פעילות שאת אוהבת – המתאימה לאישיות שלך ולצרכים (משכימת קום או מתעמלת בלילות, מתאמנת לבד או בקבוצה). התמקדי בצדדים הגורמים לך הנאה באימון – זריחת השמש או ידידות שרכשת בקבוצה. לבסוף, התמקדי ביתרונות הרבים שגופך מקבל מהאימון – לא רק המראה החיצוני אלא גם בריאותך הכללית. יתרונות אלה יכולים "לסחוב" אותך בשלב זה.

 

 

חודשים 6 עד 9: גורם הקיבעון

 

בשלב זה רואים את השיפורים הרבים ביותר (חיזוק הלב, הריאות, המפרקים והשרירים, שיפור בסיבולת, ירידה בלחץ הדם, כולסטרול, משקל ואחוזי השומן בגוף). מצד שני, מכשול נוסף מתגלה. בגלל שהשיפורים מתחילים להיעלם ככל שגופך מחוטב יותר, התקדמות נוספת דורשת מאמץ רב יותר ואימונים תכופים יותר. בנוסף, החיזוקים המנטליים (התרוממות רוח לאחר אימון, עלייה בביטחון העצמי, ירידה במתח) הופכים לנורמליים, את עלולה לשכוח כמה טוב להתאמן, כמה טובה ההרגשה לאחר אימון, מה שעלול להפוך אותך פגיעה להרתעות.

 

האסטרטגיה הנכונה: הסוד הוא לחשוב לטווח הארוך. אם אינך מרוצה מחיטוב גופך – הגבירי את רמת הקושי או את מספר האימונים, אך בגבול הנורמליות. כל שיפור נוסף יהווה רווח, שכן ככל-הנראה גופך השיג את מטרתו. נסי ענף ספורט חדש, מכונה חדשה או כיתה חדשים כדי להוסיף מגוון ועניין.

 

אם תעברי את ארבעת השלבים הללו ואת השנה הראשונה, הסיכויים שתהפכי למתאמנת לכל-החיים הם בערך 100% - והיתרונות של אימונים לנצח יהיו שלך !

 

bottom of page