top of page

נזקים מצטברים לגופנו משימוש במחשב

מאת: נאורה שם-שאול

לפני כחודשיים, בתערוכת מחשבים בארה"ב, שיכנע אותי מוכר אסרטיבי לקנות מעין סד שיצמיד את גבי וברכי למקום מתאים ויגן עלי מפני הנזקים הנגרמים מישיבה ממושכת מול המחשב. לא רק כאבי הגב והעורף, שמהם סובל כמעט כל מי שמבלה כל כך הרבה שעות מול המסך, הם שדחפו אותי לקנות את הסד, אלא גם סיפוריהם של חברים ומכרים הסובלים מבעיות בריאות, והסיפור הלא-נעים של ריצ´רד סטולמן,תוכניתן מחונן, שלקה בשיתוק ממושך כתוצאה מחבלות

נשנות שגרמו לו לנזקים מצטברים ( CTD - Cummulative Trauma Disorder). בשנת 93´ דווחו בארה"ב 300 אלף מקרים של CTD. לפני כמה חודשים פירסם העיתון CTDNews מחקר שבו נאמד מספר הסובלים כיום מ-CTD בארה"ב בכ-4.4 מיליון.

הפגיעות הללו עולות הרבה מאוד כסף למקומות העבודה, ואפשר למנועאותן באמצעות פיקוח שוטף על בריאותם של העובדים, או במלים אחרות: רפואה מונעת. את כל סוגי הפגיעות הללו אפשר למנוע או לפחות לצמצם באמצעות תנועה. לקום, להתמתח, להניע את איברי הגוף במשך העבודה ולתת מנוחה לעיניים, לצוואר ולמוח.

יציבה

כאבים במפרקים,בעורף ובגב נובעים מיציבה לא נכונה בעת הישיבה מול המחשב. הכתפיים, הזרועות ופרקי הידיים נפגעים מפעולות חוזרות ונשנות וניזוקים. הקשה על המקלדת בעוצמה רבה מדי, השענת הזרוע בתנוחה מעוותת, לחץ בלתי פוסק על עצב האמה - את כל

אלה אפשר לפתור בישיבה נכונה, מיקום המקלדת בזווית מתאימה ותרגול תרגילי הדפסה על פי הוראות המביאות בחשבון ארגונומיה נכונה. מומלץ גם לקום ולהתמתח מדי פעם בפעם, להניע ידיים וכתפיים, ולבצע תרגילי נשימה.

כאבי עורף וגב נגרמים גם הם מישיבה לא נכונה. הראש, השוקל תשעה ק"ג בממוצע, מתקשה להיתמך על ידי מערך השרירים. החזקת הראש בזווית לא-תקינה מכווצת את שרירי הגב והעורף. בישיבה נכונה מקפידים שעצמות האגן יגעו במשטח הישיבה, ויישמר מרחק מקסימלי בין הקודקוד ועצם הזנב: גב זקוף ועורף ישר. במצב זה, המרווח בין חוליה לחוליה הוא מרבי ולא מופעל לחץ על מערכת העצבים. הרגליים צריכות לנוח על הרצפה בלי מאמץ, והעיניים להשקיף אל המסך בנוחות.

קרינה

אנו מוקפים קרינה שמקורה בטכנולוגיה שסביבנו. חלק מן המדענים סבורשזו מסוכנת לנו, ואחרים מבטלים את החשש. צגי המחשב, שנחשבו למסוכנים ביותר, מיוצרים היום בהתאם לתקן MPR2 השוודי, הנחשב למחמיר במיוחד, או בהתאם לתקן המחמיר עוד יותר TCO95. בשנות ה-80 טענו מחקרים כי נשים הרות העובדות מול מחשב נחשפות לסיכון גבוה, אולם טענות אלה מעולם לא הוכחו חד-משמעית, ומאוחר יותר הופרכו על ידי מחקרים מאוחרים יותר שנערכו על ידי

ממשלות אנגליה וארה"ב. בינואר השנה פרסמה הרשות האמריקאית לבטיחות בעבודה (for Occupational Safety and Health NIOSH - National Institute), מחקר שטען כי אין הבדל בשיעור הלידות המוקדמות וגם בשיעור ההפלות בין נשים הנחשפות למסכי מחשב לכאלה שלא.

עיניים

כ-60 מיליון אמריקאים סובלים מיובש, עייפות או אי-נוחות בעיניהם כתוצאה משימוש ממושך במחשבים אישיים. עייפות של שרירי העיניים גורמת לכאבי ראש, חוסר מיקוד וראייה לקויה. כדי למנוע זאת מומלץ לנוח, ואחת לשעה לשחרר את שרירי העיניים על ידי הפניית המבט למטה, למעלה ולצדדים. תאורה נכונה - לא פחות חשוב.

בקומדקס, תערוכת המחשבים הגדולה שנערכה בארה"ב בנובמבר האחרון, הציעה חברת באוש אנד לומב תרופה חדשה, בלא מרשם רופא: טיפות עיניים המכילות %1 של גליצרין, למניעת יובש בעיניים.

ממחקרי החברה עלה כי קצב מצמוץ העיניים הנורמלי, 14 פעמים בדקה, יורד מול המחשב לחמש פעמים בלבד. תעשיית טיפות העיניים האמריקאית מגלגלת כ-325 מיליון דולר בשנה, מספר הגדל בהתמדה נוכח הגידול במספר משתמשי המחשב.

תרופה למכה

בשוק נמצאים אביזרי מחשב ארגונומיים שונים. המקלדת של מיקרוסופט, העכברים של לוג´יטק ועוד. הספר "שיהיה לך לבריאות", בהוצאת "פוקוס מחשבים" אמנם מבוסס על ספר אמריקאי, אבל הותאם לתנאי העבודה בישראל, ויש בו עצות מעשיות. מידע נוסף

אפשר למצוא באתר http://www.focus.co.il.

התוכנה "הרחקאת המתח", שמחירה 15 דולר, עולה מדי פעם על המסך ומזכירהלמשתמש לתרגל תרגילים לשחרור הצוואר, הגב, העיניים ועוד.http://www.stressaway.com

לא דיברנו עוד על הפסיכים

חוץ מבעיות גופניות, יש הסובלים גם מבעיות נפשיות. הנפוצות ביותרהן ההתמכרות לאינטרנט ולמשחקי מחשב, והמתח הנפשי של עובדים בכירים כתוצאה מקצב התפתחותו המהיר של השוק. קשה לאמוד את שיעורהמתמכרים, אך מקובל להניח כי מדובר בכ-%10, שיעור דומה לזה של המכורים לאלכוהול או להימורים.

ציבור המתמכרים מתחלק לארבע קטגוריות: התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לקשרי און-ליין, התמכרות לסייבר-סקס ועומס יתר של גודש מידע. שניים מכל שלושה מנהלים של מערכות מידע באנגליה ובארה"ב מדווחים כי חייהם האישיים נפגעו כתוצאה מהלחץ הרב המופעל עליהם, והתביעה להתעדכן כל העת. %17 מאלה דיווחו על השפעות חמורות במיוחד כתוצאה מכשלונות של פרויקטים, קצב השתנות הטכנולוגיה והקושי למצוא עובדים מתאימים.

אותם מנהלים גם דיווחו על רמות דאגה גבוהות בכל הקשור להיבטים המקצועיים של עבודתם, והערכה כי הם עוסקים במקצוע מסוכן יותר מרוב עמיתיהם. רוב תחזיותיהם לעתיד היו פסימיות: כמויות המידע יכפילו את עצמן בעתיד הקרוב, ואולי אפילו יגדלו פי ארבעה או חמישה והתשתית עלולה לקרוס תחת עומס הנתונים.

באינטרנט אפשר למצוא סיוע גם לבעיות אלה. קבוצות תמיכה רבות המטפלות בהתמכרויות אפשר למצוא ב: http://www.yahoo.ca/Health/Mental-Health/Addiction-and-Recovery.

אוסף נוסף של קישורים: http://www.tile.net/listserve/internetaddictioners

ד"ר קימברלייאנג מספקת חומר מחקרי, סטטיסטי ורפואי, ומסבירה איך מאבחנים התמכרות: http://www.netaddiction.com

הספר "תפוס ברשת" עוסק בנזקי ההתמכרות לרשת: http://www.netaddiction.com/caught-in-the-net.htm

עצות לסובלים ממתחים בעבודה: ttp://www.angry.net

bottom of page