top of page

נשים זקוקות לאימוני כוח

 

 

מחקרים הראו שוב ושוב כי נשים השומרות על תוכנית אימוני כוח בינוניים סדירה נהנות מרשימה ארוכה של יתרונות בריאותיים. ובכל זאת, חלק מהנשים עדיין פוחדות שאימוני כוח יגרמו להן לפתח שרירים מנופחים ולא נשיים. בכל מקרה, ככל שיותר נשים בכל הגילאים מבינות את היתרונות שבאימוני סיבולת, הדעות השליליות הולכות ונעלמות.

דליה קולדהם, יועצת כושר ותזונה ממכבים נותנת כאן 10 סיבות חשובות למה נשים צריכות להתייחס לאימוני כוח ברצינות:

  • כתוצאה מהאימונים תאבדי יותר שומן מאשר מסת השריר שתצברי - ווסטקוט ושותפיו ביצעו מספר ניסוים באימוני משקולות בהם השתתפו אלפי נשים אבל מעולם לא קיבלו תלונה על שרירים מנופחים. למעשה, הניסויים הראו כי אישה שהתאמנה אימוני כוח במשך 8 שבועות, 2-3 אימונים בכל שבוע צברה כ900 גרם מסת שריר, לעומת כ1.8 קילוגרם שומן שנפטרה מהם. שלא כמו גברים, נשים בדרך כלל לא "מתנפחות" כתוצאה מאימוני כוח, שכן בהשוואה לגבר, לנשים יש פי 10 עד 30 פחות הורמונים בגוף הגורמים ל"התנפחות".

  • שרירייך החדשים יעזרו במלחמה בהשמנה – ככל שתוסיפי מסת שריר, חילוף החומרים בגופך בזמן מנוחה יתגבר, מה שיגרום לשרפת קלוריות מוגברת במשך כל היום. עבור כל חצי קילוגרם מסת שריר שתוסיפי לגופך, תגדל שרפת הקלוריות בגופך ב35-50 קלוריות ליום. לדוגמא, אם תעלי קילוגרם וחצי של מסת שריר, ועבור כל קילוגרם תשרפי 40 קלוריות יותר, תשרפי במשך יום אחד 120 קלוריות, ובערך 3,600 קלוריות בחודש – כמות קלוריות השווה להורדה של 5-6 קילוגרם בשנה!

  • תהי אישה חזקה יותר – מחקרים הוכיחו כי אימוני כוח ברמה בינונית מעלה את כוחה של האישה ב30% עד 50%. כוח נוסף יקל עליך בביצוע פעולות יומיומיות, כגון הרמת ילדים או מצרכים. רוב הבדלי הכוח בין נשים לגברים מקורם בהבדלים בגודל הגוף ובמסת השומן. בשורה התחתונה – נשים יכולות לפתח את כוחן באותה מידה כמו גברים.

  • עצמות גופך ירוויחו מכך – כאשר את מסיימת את לימודייך בתיכון, ריכוז המינרלים בעצמות גופך הוא הגבוה ביותר אשר יהיה בהן, אלא אם כן תבצעי אימוני כוח. מחקרים הוכיחו שאימוני משקולות יכולים להגביר את ריכוז המינרלים בעצמות עמוד השדרה בעד 13 אחוזים בשישה חודשים. מכאן לומדים כי אימוני כוח הם כלי יעיל נגד אוסטאופורוסיס.

  • תפחיתי את הסיכון לחלות בסוכרת – סוכרת הפוגעת במבוגרים היא בעיה ההולכת וגדלה בקרב נשים וגברים. מחקר שנעשה הראה כי אימוני משקולות יכול להגדיל את רמת הגלוקוז בגוף בעד 23% בתקופה של 4 חודשים .

  • אימוני כוח עוזרים במלחמה במחלות לב – לפי אחד המחקרים העדכניים, אימוני כוח ישפרו את מצב הכולסטרול ואת לחץ הדם בגופך. כמובן שתוכנית האימונים שלך צריכה לכלול אימוני סיבולת לב-ריאה ואימוני גמישות.

  • תוכלי להתגבר על כאבי גב ועל דלקות פרקים – מחקר שנערך במשך 12 שנה הראה כי חיזוק שרירי הגב התחתון גורם ב-80 אחוז מהמקרים להחלשות או להעלמות מוחלטת של כאבים בגב התחתון. מחקרים אחרים הראו כי אימוני משקולות מקלים על כאבים הנגרמים מדלקות פרקים.

  • תהי אתלטית טובה יותר – מחקר נוסף שנעשה הראה כי אימוני כוח משפרים את היכולת האתלטית. אצל שחקניות גולף, לדוגמא, כוח החבטה מתחזק בצורה משמעותית. לא משנה באיזה ספורט את עוסקת – אימוני כוח לא רק שישפרו את ביצועיך אלא גם יפחיתו את הסיכון להיפצע.

  • לא משנה בת כמה את – מחקר הראה כי שיפור הכוח אפשרי בכל גיל, אפילו בקרב נשים בגילאי ה-70 וה-80 לחייהן.

  • חיזוק בכוח המנטלי – מחקר שנערך בהרווארד הראה כי 10 שבועות של אימוני כוח מפחיתים סימני דפרסיה קלינית בצורה יותר טובה מאשר ייעוץ רגיל. נשים שמתאמנות אימוני כוח בדרך-כלל מדווחות כי הן מרגישות יותר בטוחות ומסוגלות ליותר כתוצאה מתוכנית האימונים שלהן.

bottom of page