top of page

האני מאמין שלי

אני מאמינה

חוקי המאמנת לחיים

במהלך עבודתי כמאמנת כושר אישית במשך 35 שנה, בעבודה יומיומית של שינוי אמיתי לאורח חיים פעיל ובריא, גיבשתי סדרה של כללים, כלים ותובנות שיובילו אתכם לחיים מאושרים.

אני רוצה זה לא מספיק: למה העסק הזה קשה מדי לבד?

למה צריך מאמן?


כבר בפגישה הראשונה ביני לבינכם יעלו משאלות:

"אני רוצה להיות רזה"

"אני רוצה שלא יכאב לי הגב"

"אני רוצה לא להיות עייפה כל הזמן"

"אני רוצה לא לחיות בלחץ תמידי".


כל המשאלות האלו לא יוכלו להתגשם בכוחות עצמכם, והם יישארו בגדר חלומות בלבד.


השינוי מתחיל להתרחש כשאתם מבינים שדרך חיים ספורטיבית, הכוללת חיזוק, גמישות, שיווי משקל, סיבולת לב-ריאה, תזונה מותאמת אישית, שתוביל אתכם להורדת המתח, להעלאת האנרגיה ולעשיית שלום עם גופכם ונפשכם, היא בלתי אפשרית לבד, אלא דורשת ליווי מקצועי.

השינוי מתחיל להתרחש כשאתם מבינים שעליכם לחפש ולמצוא את המאמן או המאמנת שיהיה המנטור שלכם לדרך, האדם הקרוב ביותר אליכם.

השינוי מתחיל להתרחש כשאתם מבינים שהבחירה בו או בה דורשת התמסרות מלאה אליו ואל הדרך שלו.

אני מאמינה שהמילה מאמנת באה מהמילה אמונה - אתם חייבים להאמין בי ואני חייבת להאמין בכם כדי שנוכל לצאת לדרך.

אני מאמינה שלבנות לכל אחת ואחד מכם תוכנית אימונים מותאמת אישית זו אומנות.


מה שאני כן מבטיחה הוא שכל המשאלות שלכם יהיו המתנה שתקבלו דרך הגשמת התוכנית הספורטיבית שנבנה יחדיו. הדרך שלנו מתחילה בבניית כלים והרגלים.


מחויבות - חשיבות המפגש האישי הקבוע

להוציא את החוזה מבינך לבין עצמך ולהתחייב למישהו חיצוני, זאת הדרך להצלחה. המחויבות לעמוד במילה שלך לא רק לעצמך, אלא גם אלי, המאמנת שלך, היא ערך עליון בתוכנית ונותנת סיפוק רב. כי להתחייב לעצמך זה קשה מדי ובלתי אפשרי!

אנחנו ניפגש פעם בשבוע, ביום ובשעה קבועים, וננסח יחד תוכנית אימונים מפורטת לשבוע הקרוב. התוכנית מפרטת אילו אימונים תבצעו לבד בכל יום ואילו אימונים נבצע יחד בסטודיו.

חשוב לי שלא תפתחו תלות באדם או במקום, לא בי ולא בסטודיו. יחד עם זאת, תוכנית האימונים השבועית מהווה חוזה בינינו, עליו אנו חותמים ומתחייבים בכל שבוע מחדש.

מידי יום, תשלחו אלי דיווח על ביצוע המשימה שהתחייבתם לבצע באותו יום, כולל טבלת כושר ותזונה, ועדכון איך הרגשתם בעת ביצוע האימון. במפגש השבועי שלנו נעבור יחד על השבוע שחלף, מה זרם ומה נתקע, וכך נתחיל שבוע נקי וחדש עם יעדים מעודכנים ותוכנית אימונים מעודכנת לשבוע הקרוב. המפגש השבועי שומר עליך 'על המסלול'.

משאלה - האתגר הספורטיבי

קביעת אתגר ספורטיבי, שמוגדר בזמן ובמקום, גורמת לתהליך להתרחש.

נפתח יחד לוח שנה שמלא באתגרים ספורטיביים מגוונים, ונסמן יעד חדש ומאתגר, משהו שישבור עבורך עוד 'תקרת זכוכית'. בדרך כלל האתגר נראה הזוי. למשל, למישהי שמפחדת ממים עד כדי כך שלא יכולה לעשות אמבטיה לילדיה, אציע להירשם לטריאתלון, הכולל שחייה בים פתוח, רכיבת אופניים וריצה. למישהו שלא רץ מעולם, אציע להירשם למרוץ ארצי של 10 ק"מ. האתגר שלך יכול להיות גם אתגר אישי שנסמן ביומן, כמו למשל - "אלמד לרכוב על אופניים ולהקיף את היישוב עד לתאריך יעד שקבענו ביומן". אני תמיד דואגת שהיעד לא יהיה הורדת משקל, השגת גוף חטוב וכן הלאה.

נבנה יחד תוכנית אימונים יומית, שבועית, חודשית ושנתית להגשמת האתגר הספורטיבי. הדגש לא יהיה על השגת המטרה, אלא על התהליך.

בתהליך יתגשמו המשאלות שלך כמתנות לחיים: גופך ישתנה, רמת האנרגיה שלך תעלה ומצב רוחך יהיה שמח ואופטימי. מתנות אלו יישארו שלך לנצח, גם אם בסופו של דבר, מסיבה כלשהי, האתגר הספציפי לא יתגשם בפעם הזאת. הדרך שעשית תעזור לך להגשים את המשאלה הבאה.


משמעת - להתחיל כל יום מחדש

בתהליך האימון, תרכשו הרגלים עמוקים שיהפכו לטבע שני, כמו צחצוח שיניים כל בוקר.

חשוב לך להבין שעליך להתניע את המנוע, את הגוף שלך על הבוקר, כל בוקר. זה לא משנה אם זה ל-20 דקות וזה לא משנה אם זו ריצה, רכיבה או תרגול יוגה. צריך לקחת את החיים יום ביומו. לא משנה מה קרה אתמול - אם יצאת בערב, בילית, שתית, אכלת יותר מידי, עבדת קשה וישנת מעט או הטרידו אותך עומסי החיים. כל זה לא משנה, זה היה מזמן, היום התחיל יום חדש.

20 דקות בכל בוקר יכולות לשנות את חייך.


משמעות - היעד הנעלה

"מה יגרום לי לצאת מהפוך החם ביום קר לריצת בוקר?"

אני מבררת איתך מה יהיה אותו יעד, שהוא מעבר לאתגר הספורטיבי, שיגרום לך לא לוותר על הדרך. למשל אצלי, זאת המחשבה שאם אתחיל את היום בספורט, וזה לא משנה איזה סוג וכמה זמן, יהיה לי יום שמח. תהיה לי אנרגיה של עשייה, יצירה, נתינה, תהיה בי תשוקה לחיים שלי.

היעד הנעלה מתקשר למשאלות העמוקות לגבי מערכת היחסים עם הגוף נפש שלנו.

למשל, אם אצא הבוקר לפעילות:

"אוהב את הגוף שלי"

"יהיה לי גוף חזק וגמיש שאוכל להנות ממנו"

"ארגיש חיה ואנרגטית"

"אהיה צלולה וממוקדת"

"יהיו לי אנרגיות להתמודד עם מה שהחיים יביאו לי היום"

"אהיה שמחה ומאושרת"

"אהיה רגוע ושלו"

"אחיה בשלום עם המשקל שלי".

היעד הנעלה יעזור לך ברגע ש'השדים הרעים' יכנסו בבוקר ויגידו "אין לי כוח", "אני עייפה", "לא היום", "מחר".

להנות מהדרך

נחליף נוקשות וקיצוניות ברוגע וכיף. לא נתמקד בזמנים ובמרחקים אלא בעונג, בנוף, בריחות העונה, בנוכחות של אותו אירוע, במגע של כף הרגל באדמה, ברוח שנושבת על פנינו. נסיים רכיבה בקפה מצוין ושיחת נפש, נשלב אומנות בטיול אופניים, בסוף מרוץ בירושלים נקנח בארוחת בוקר בשוק מחנה יהודה. לא נהיה נוקשים עם עצמנו בצורה קיצונית בשום אלמנט של בריאות - "מהיום לא אשתה קפה", "לא אוכל אחרי השעה 18:00 בערב", "ארוץ כל יום", "לעולם לא אגע יותר בשוקולד". כי ההנאה מהחיים תיעלם, הלחץ יעלה והדרך תאבד.

אם לא תהנו מהדרך, לא תהנו כשתגיעו למטרה ולא תחזיקו מעמד בספורט בו התאמנותם.

אם תשחו כל יום בצורה אובססיבית בבריכה כדי להשיג יעד מסוים, אמנם תשיגו אותו, אבל לא תרצו להיכנס שוב לבריכה. מטרה שהושגה בדרך לא נעימה, נעלמת.

מטרה שהושגה והיה כיף בהכנות אליה, תישאר לנצח. זכרו, שלא כל חלום ויעד חייבים להתגשם, הדרך היא החשובה, והיא שתעזור לכם בחלום וביעד הבאים. אנחנו לומדים מהדרך על משמעת, מחויבות, משמעות, על תמיכה זה בזה, על חברות. החיים הם המסע עצמו.

העוצמה של ה'ביחד'

בעבודתי בסטודיו, אני מקשרת בין אנשים מתוך הבנה שספורט מחבר בינכם ונותן אנרגיות שיהיה לכם קשה לייצר לבד. המחויבות לחברים האחרים בקבוצה והעזרה ההדדית מסייעות לנו להתמיד בדרך החיים הספורטיבית.

לקבוע עם חברים לרכיבת שבת וקפה מעולה בסיומה יגרום לך לקום מהמיטה בשמחה, כדי לא לפספס את החוויה והקשר התומך.

לקחת מישהי שקשה לה לרוץ, לעודד אותה, ולתרום לה מהניסיון שלך, מוציא אותך מהקושי שלך, נותן לך אנרגיה טובה ויוצר קשר מיוחד בינך לבינה.

הכוח של ה'ביחד' להירתם למטרה ספורטיבית משותפת, כמו מרוץ או מסע אופניים, יאפשרו לכולם להתמיד בתוכנית האימונים.

חברויות הנוצרות בקבוצה נשארות לנצח ותומכות בחברי הקבוצה לאורך חיים שלמים.

קהילה ונתינה

אני מאמינה שקהילה תומכת היא הכרחית לחיים שלמים ומאושרים. היא מספקת שייכות והגנה, לדעת תמיד שיש מישהו שיגן עליך וישמור עליך ללא תנאי.

לכל אחד מכם יש מתנה מיוחדת לחלוק עם חבריכם, גם אם אינכם מודעים לכך. מתוך כך, אני יוצרת מפגשים חברתיים שבהם זרקור מופנה לאחד מכם, כדי שתזרחו ככוכבים באותו אירוע. זה יכול להיות כישרון מיוחד באומנות, או תחביב שלכם שתרצו לחלוק את סודותיו איתנו. זו יכולה להיות סדנת אפייה, הרצאה בנושא חקר הסרטן, אסטרונומיה או איך לעשות קניות ברשת. זה יכול להיות גם שיתוף בחוויה אישית מעצימה שתיתן לנו כוח והשראה לחיים.

במשך שנים הסדרה נקראה 'סטודיו אקדמי' והיום היא נקראת TEDalia. לא מעט מהמציגים שינו כיוון בחייהם בעקבות החשיפה הזאת ומצאו את ייעודם האמיתי.

סדרת 'סטודיו שף' מאפשרת לכל אחד מכם לחלוק את הידע והניסיון שלכם בבישול ואירוח. זאת, כחלק מפילוסופיית החיים הבריאים שלי – להנות מחוויית האוכל, טעמים, צבעים, ריחות, מתרבות האירוח ומהקשר הבין אישי המקרב אנשים סביב שולחן האוכל.

חשוב לי שהקהילה התומכת שנוצרת בקרבנו לא תהיה מוגבלת רק אלינו אלא תפתח דלתותיה לקהילות נוספות - כמו אומני האזור, ייננים ושפים, מוזיקאים מקומיים, יזמים בכל התחומים, מפעילי פרויקטים של התנדבות ועוד. כולם מוזמנים להציג את היצירות והיוזמות שלהם במרחב הסטודיו.

דרך המפגשים הספורטיביים עם הזיעה המחברת והמפגשים החברתיים נוצרת קהילה.


הקשר המשפחתי

חשוב לי שבני המשפחה יהיו שותפים לתהליך, כדי שהוא יהיה גורם מחבר ולא גורם מפריד. כשהם יהיו שותפים תרוויחו כולכם מערכת יחסים טובה ומתגמלת.

חיבור בין בני זוג לריצה משותפת ייתן לשניכם הזדמנות להתנתק מרשימת המטלות היומיות, לפגוש זה את זו באופן כן ובלתי אמצעי ולחזק את האהבה.

לקבוע עם הילד שלך (בכל גיל) רכיבת אופניים משותפת בחוף הים ייתן לכם חיבור חדש ומיוחד ויאפשר שיח עמוק שקשה ליצור בדרך אחרת.

תרגול יוגה משותף קבוע פעם בשבוע מחבר בינכם בשלווה וברוגע של התרגול ומטהר את הקשר.

השינוי שאתם עושים באורח החיים שלכם משפיע על בני המשפחה שלכם, וכמו במטה של קסם גם הם משתנים.

חשיבות השילוב בין ענפי הספורט השונים

אני מעודדת אתכם לא לדבוק בענף ספורט אחד, למשל רק בריצה, למרות שזה נראה הכי נוח ופשוט. יש לכך יתרונות פיסיים וגם נפשיים. חשוב לי שכל אחד מכם, בכל גיל, יטעם את יופי רכיבת האופניים במרחב הפתוח, את החיבור הבלתי אמצעי עם הטבע שלוקח אותנו למסע של כל החושים, שמאפשר לעצור ולקטוף פרי מהעץ, לנשום אויר צח, לפגוש חברים תוך כדי רכיבה. עולם חדש יפתח בפניכם.

אם רק תרוצו יום יום, לא תתנסו בענפי ספורט שונים, ויכול להיות שתפספסו חוויה נפלאה נוספת. אבל יותר מזאת, הגיוון בין ענפי הספורט השונים נותן אפשרות התאוששות לקבוצת השרירים שעבדה באימון הקודם ובכך מונע פציעות. למשל, אופניים נושאים את משקל גופנו והשרירים פועלים בזמן רכיבה באופן שונה מאשר בזמן ריצה. שחייה גם היא משתמשת בשרירים בדרך אחרת ונותנת לנו אפשרות להתאוששות אקטיבית ממאמץ ספורטיבי קשה.

אני מעודדת אתכם לשלב במהלך השבוע צעידה/ריצה, שחייה, רכיבת אופניים, תרגול חיזוק שריר וליבה, תרגול תנוחות יוגה ומדיטציה, וכך אני נותנת לקבוצות שרירים שונות לנוח מאימון לאימון. העבודה הפיסית והנפשית של חיזוק ויוגה תומכת בכל הפעילויות האירוביות השונות. היא יוצרת מרכז פנימי חזק שחשוב לחיים הספורטיביים, אבל יותר מזה, לחוסן המנטלי והנפשי לכל התמודדות שהחיים מביאים עלינו.

חשיבות הגיוון הספורטיבי היא קריטית במיוחד כאשר ישנה פציעה, לדוגמה, נקע בקרסול או חס וחלילה תאונה. בזכות הגיוון ניתן תמיד למצוא ענף ספורט חלופי, אין צורך לשבות מפעילות פיסית, האופטימיות נשמרת והשיקום מהפציעה מהיר.


בניית תוכנית מאוזנת, מותאמת והדרגתית

רוב האנשים שעוסקים בספורט מאמינים שהם בכושר טוב והם לא צריכים מאמן, עד שמגיעה הפציעה, ואיתה התבונה שצריך ליווי מקצועי. כל אדם, ספורטאי חובב או מקצוען, צריך מאמן שיכתוב לו תוכנית אישית הבנויה באופן נכון והדרגתי. הוא צריך מאמן שיעבוד איתו על טווחי תנועה, שיווי משקל, גמישות וחיזוק של הגוף והנפש.

קחו לדוגמה את ענף הריצה. רוב האנשים שעוסקים בריצה, לא נמצאים בגופם בזמן הפעילות, אלא בטרנס רוחני, מקום אליו גם קל להתמכר. מתמכרים מהר לתחושה הטובה הזאת ומתחילים לרוץ כל פעם יותר, כי ההתמכרות דורשת יותר כדי לספק את החומר הנפלא והמרגיע, ו-5 ק״מ זה כבר לא מספיק ולא 10 ק״מ ולא חצי מרתון ולא מרתון, ואז מגיעה הפציעה! כאן חשיבות המאמן שיאזן את הרץ בתוכנית מתאימה, שימצא שקט מאוזן דרך תרגול נכון של גוף נפש ורוח, לא רק בהוספת עוד קילומטרים. שיידע לשאול ״אתה רץ כדי לבנות את עצמך או כדי לברוח מעצמך?״

המאמן צריך להיות קשוב ולשים לב מתי הספורט כבר לא בונה את המתאמן שלו, אלא מתחיל להרוס אותו.


ליווי תזונתי מקצועי

בעבודתי אתכם, אני לא בונה תפריט תזונה, ובאופן מכוון לא 'מתערבת לכם בצלחת'. אני מאמינה בתזונה גמישה, שמותאמת לאורח החיים, להרגלים, להעדפות ולאישיות של כל אחד מכם.

במסגרת התוכנית אני שמה דגש על רישום יומי של התזונה בטבלה שפיתחתי, ובכך בעדינות מכוונת כל אחד מכם למצוא את מרכיבי התזונה המתאימים לצרכים שלכם, שמשתנים עם הגיל, בהתאם לאופי הפעילות הספורטיבית, ולמצבי חיים שונים כמו הריון, פציעה או מחלה. דרך תשומת הלב למרכיבי התזונה תבינו מה המזונות שיתנו לכם את החומרים שיבנו כל אחד מכם כאדם בריא ופעיל. למשל, מכיוון שאנחנו מורכבים מעצמות, אנחנו צריכים סידן; אנחנו מורכבים משרירים ולכן אנחנו צריכים לצרוך חלבון; ואם אנחנו מתאמנים למאמץ ספורטיבי ממושך, נצטרך יותר מזון אנרגטי שיתמוך באימונים.

אני מכוונת אתכם לחיות בשלום עם אוכל, כמקור לאנרגיה ולשמחת חיים ולא כאויב, ללא חרטות וייסורים.

איכות חיים לאורך החיים

לכל אחד מאיתנו מספר גילים:

גיל כרונולוגי, גיל קוגניטיבי, גיל הנפש ושמחת החיים, וגיל פיזיולוגי.

הגיל הפיזיולוגי קשור מאוד לכושר הפיזי שלכם. אם קשה לאדם בגיל 60 לקום מכיסא נמוך או לעמוד על רגל אחת למשך דקה אז גילו הפיזיולוגי הוא כבן 80. יש לי חברים בני 86 שרוכבים איתי 100 ק״מ ליום במסע אופניים, ולעומת זאת אני מכירה רבים בשנות השלושים לחייהם שלא מסוגלים לעלות מדרגות בנחת. עם ליווי נכון, אנחנו יכולים להשפיע על גילנו הפיזיולוגי ועל עתידנו, כדי שנחייה לא רק חיים ארוכים, אלא חיים באיכות טובה.

אנחנו לא יכולים להשפיע על הגיל הכרונולוגי, אבל דרך ההשפעה החיובית של הספורט על הגיל הפיזיולוגיאנחנו כן יכולים להשפיע על הגיל הקוגניטיבי, על צלילות ורעננות המוח, על הנפש שלנו ועל שמחת החיים.


כשגוף בריא ונפש בריאה פוגשים מחלה או פציעה

אדם הנמצא בכושר פיזי ונפשי אופטימלי, יחלים בצורה מהירה וטובה יותר ממחלות או מפציעות.

כשגופכם מאומן ומיומן, לא רק השרירים, הגידים והעצמות ומה שאנחנו רואים מבחוץ נמצאים במצב אופטימלי, אלא גם מה שנסתר מן העין - הלב, מערכת כלי הדם, הכליות, מערכת העיכול, הריאות ושאר מערכות הגוף מתפקדים היטב.

גם הנפש שלכם נמצאת במצב יציב, מאוזן ואיתן, מתוחזקת יום-יום, באמצעות שילוב יוגה, מדיטציה, חיבור גוף, נפש וטבע. בכל פעם שאתם יוצאים לפעילות ספורטיבית המשלבת ריצה/צעידה במרחב הפתוח או רכיבת אופניים מול הים, נושמים אויר צח, מתחברים לטבע, מרגיעים את 'רכבת המחשבות', מתרגלים נשימה ומדיטציה בתנוחות היוגה, אתם רוכשים מיומנויות וכלים להקלת עומסי החיים, מצבי לחץ, מתח ומצוקה נפשית.

במצב כזה, כשהגוף נפש שלכם פוגש אתגר של מחלה או פציעה, יש לו יכולת להילחם במחלה ולחזור ממנה בעוצמה אל החיים הרגילים ואל החיים הספורטיביים המלאים. לעומת זאת, לגוף חלש, ללא כושר מינימלי, שבו המערכות סובלות מתפקוד ירוד והמשאבים הנפשיים מועטים, יהיה קשה להשתקם. מה שעליכם לעשות הוא לדאוג שגופכם ונפשכם נמצאים במוכנות מלאה, כדי שתוכלו תמיד 'לשלוף את הקלף', להשיב מלחמה כשמשהו משתבש ולנצח את המחלה או הפציעה.

יש לי דוגמאות רבות בעבודתי של החלמה מושלמת מניתוח הוצאת גידול סרטני או משבר מורכב, החלמה שבגוף לא ספורטיבי ומאומן הייתה כמעט בלתי אפשרית. אין ביטוח חיים חשוב מזה!


הספורט ככלי טיפולי לנפש

מה שחשוב לא פחות, ואולי יותר ממה שנהוג לדבר עליו, הוא הטיפול בחרדה, דיכאון ומתח. מניסיוני האישי, השילוב של פעילות במרחב הפתוח, תרגול של גוף נפש כמו יוגה, המלווה במדיטציה ותרגול נשימות, יכול לשנות חיי אדם שהתמכר לאוכל, לאלכוהול, לשעות עבודה אין סופיות, לקניות, לנסיעות, לסמים ולכדורי הרגעה בניסיון להרגיע את הנפש.

מאמן קשוב ומבין לנפש האדם, יוכל להוביל אותך בעדינות לשינוי חיובי ולשמחת חיים אמיתית.


כשמסגרות קורסות

המסגרת הספורטיבית חשובה במיוחד בתקופות של משבר ושינוי.

פרישה ממקום עבודה, חיפוש דרך חדשה, לידה, משבר משפחתי, משבר לאומי וכדומה – בתקופות כאלה, כשמסגרות קורסות, הספורט מהווה עוגן המאפשר יציבות, שפיות צלילות וביטחון שהכל יהיה בסדר. בעזרת המסגרת הספורטיבית אפשר לצמוח מהמשבר ולא לתת לו להכריע אותנו.

התמקדו בעצמכם

בניסיון לרצות אנשים אחרים אנחנו שמים את עצמנו, גופנו ונפשנו רחוק מאחור והמחיר הוא בריאותנו הפיזית והנפשית. בטווח הארוך האנשים שרצינו לרצות, הם אלו שישלמו את המחיר ויצטרכו לטפל בנו!

שימו את עצמכם, את מערכת היחסים שלכם עם עצמכם במקום הראשון, אל תחכו ל'זמן המתאים', לאחר הלימודים, כשהילדים יגדלו, כשתצאו לפנסיה. דווקא כשאתם עוסקים בספורט אתם עייפים פחות, מלאי אנרגיה ויכולים להספיק יותר. תגלו שכאשר לכם טוב, כשאתם מטפלים בעצמכם ומרגישים מעולה, לכולם בסביבתכם הרבה יותר טוב!

אני מאמינה שכל יום אותו התחלנו בפעילות ספורטיבית, הוא יום מאושר בחיינו. הקשיים, הכאבים והעומסים שפוגשים אותנו בכל רגע בחיים, ייראו באור חדש, חיובי ואופטימי.

אל תחכו, עכשיו זה הזמן, היום זה היום,

המסע לחיים בריאים, טובים ומאושרים יוצא לדרך עכשיו, אל תפספסו את החיים!


אני מאמינה בכל ליבי שרק בליווי אישי לאורך חיים שלמים, כשבכל פעם תוכנית האימונים מותאמת מחדש לנסיבות החדשות, תוכלו לחיות חיים בריאים ומאושרים.


"אני רוצה" זה לא מספיק במקרה הזה, העסק הזה באמת קשה מדי לבד.


238 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page